Nem tudom ti hogy vagytok vele, ha nem kapok választ az e-mailemre, én nehezen élem meg.
Első gondolatom: talán meg se kapta, nem tudta elolvasni. De most akkor kérdezzem meg, hogy átment-e az üzenetem? A következő érzés ami megszületik bennem: nem vagyok neki annyira fontos, hogy válaszoljon. Nyilván ez is valamiféle önbizalomhiányból eredhet, hiszen ha eléggé fontosnak érezzük magunkat a barátaink számára, akkor meg sem fordul ilyesmi a fejünkben.
Persze egy darabig emésztem magam, aztán a következő az, hogy mérges leszek az illetőre és morgolódom, milyen barát az ilyen, legalább egy-két szót írhatott volna, de még erre sem képes.
Erről egy régi vicc jutott az eszembe:
“A nyuszika kertjében megnőtt a fű, gondolta, le kéne vágni. Eszébe jut, hogy a farkasnak van fűnyírója, hát elkéri. Elindul, de közben azon morfondírozik, lehet, hogy a farkas oda sem adja. Megy tovább, s gondolkodik: - Hát ez a farkas nem egy jószívű állat, és lehet, hogy nem adja. Ballag tovább, s egyre mérgesebb. - Azért, nem szörnyű, hogy ez a farkas, még arra sem képes, hogy ezt az ócska kis fűnyírót kölcsönadja? Megy, megy, míg megérkezik a farkas házához, ott nagy levegőt vesz, hogy elkérje a fűnyírót, majd azt kiáltja: - Tudod mit, farkas? Tartsd meg a fűnyíródat! És mérgesen hazaszalad.”
Azt hiszem mindannyiunkban van egy nyuszika, remekül ki tudjuk színezni, hogy mit gondol a másik, mi történt, amiért nem tud üzenetet küldeni. Az érzéseinket nehéz irányítani, győzködjük magunkat, hogy csak a jóra gondoljunk, de ez elég nehéz néha.
Egy valamit azonban megtehetünk, odafigyelünk arra, hogy mi ne tegyük ezt az ismerőseinkkel, barátainkkal: ne okozzunk nekik ugyanilyen rossz érzéseket.
Egyébként tudtátok hogy van olyan, hogy email etikett? Az üzleti levelezés esetére fogalmazódott meg, de mi lenne, ha betartanánk minden területen, hiszen a barátaink legalább olyan fontosak mint az üzleti partnereink, nem igaz?
E-mail etikett :
- “24 órás szabály”, vagyis egy napon belül illik az e-mailekre válaszolni. Ha nem érsz rá, legalább annyit, hogy megkaptam a leveledet, foglalkozom a témával, és rövidesen válaszolok.
- Jó ha kidolgozunk egy stratégiát, a nap egy bizonyos időpontját arra szánjuk, hogy az üzeneteinket elolvassuk, és válaszolunk rájuk. Esetleg be lehet állítani automatikus választ is, lényeg, hogy menjen valamilyen visszajelzés, hogy megkaptuk az üzenetet.
- Ha bosszantó üzenetet kapsz, ne válaszolj azonnal, lehet, hogy csak félreértettél valamit, néha nehéz értelmezni a leírt szöveget gesztusok nélkül. A legjobb ha alszol rá egyet, és átgondolod mit válaszolsz.
- Rendezd mappába a levelezésedet, a fontosakat jelöld meg, hogy átlátható legyen a fiókod. Így könnyebb figyelned arra, hogy ne felejtkezz el üzenetekről.
Süsü, Csukás István szeretnivaló figurája jól tudta, mi a fontos az életben:
“Legszentebb dolog a barátság,
Többet ér mint minden királyság”
Vigyázzunk hát rá, óvjuk, fordítsunk rá egy kis időt, mert megéri.