Ha napi egy-egy csésze teát elfogyasztunk az alábbi gyógynövényekből, a legtöbb betegséget megelőzhetjük.
Hétfő – Aranyvessző
- epe-, vese-, hólyag- és májbántalmak ellen
- reuma és ízületi fájdalmak megelőzése
Kedd – Csalán
- vértisztító, általános erősítő
- gyomor- és bélhurut megelőzése
Szerda- Csipkebogyó
- magas C-vitamin tartalma miatt immunerősítő hatású
Csütörtök – Diólevél
- vértisztító, étvágyjavító, gyomor és bélhurut megelőzése
- bélférgek ellen nagyon jó
Péntek – Fagyöngy
- nagyon jó érszűkület megelőzésére
- szívnyugtató és belső vérzés csillapító hatása van
- a rák megelőzésére is használja a népi gyógyászat
Szombat – Galagonya
- vérkeringési-, szív- és érgyógyszer
- erősíti, rugalmassá teszi az ereket
Vasárnap – Cickafark (nőknek)
- menstruációs zavarokat megszünteti
- nagyon jó hatása van változó korba is
Vasárnap- Kisvirágú füzike (a férfiak teája)
- a prosztata betegségek megelőzésére
Plusz egy tea, minden este: Citromfű
- nyugtató hatása van; kellemes, nyugodt alvást biztosít
Hogyan fogyasszuk?
Reggel igyuk a gyógyteát, éhgyomorra, fél órával az étkezés előtt.
Elkészítése: a csészébe egy csapott evőkanál teafüvet teszünk, nem lobogó, felforralt vízzel felöntjük. Tíz perc várakozás után leszűrjük. Ne fémszűrővel!
Mivel eleinte szokatlan lehet az íze (némelyik gyógynövény kissé kesernyés), mézzel édesíthetjük. De idővel jó hozzászokunk, mert az ember szervezetének a keserű ízekre is szüksége van.
Könyvajánló:
Rápóti Jenő, Romváry Vilmos: Gyógyító növények
Napjainkban a gyógynövények iránti érdeklődés világszerte, hazánkban pedig különösen nagymértékben növekszik. Szaporodik mind a gyógynövénygyűjtők, mind pedig a gyógyteákat fogyasztó közönség tábora. A gyógyszeripar is egyre gyakrabban fordul a gyógynövényvilág szinte kimeríthetetlen forrásaihoz. Őszintén kívánjuk, hogy aki áttanulmányozta e könyvet és kipróbálta a benne leírt teákat, egy életre híve legyen ennek a gyógyítási módnak.
Barbara Theiss, Peter Theiss: Erdők, mezők patikája
Dédanyáink számára a gyógynövények alkalmazása még mindennapi esemény volt, a fiatalabb nemzedéknek azonban újra meg kell tanulnia, miként használja fel a természet gyógyító erőit. Azt hogy hogyan alkalmazza azokat a célnak megfelelően teaként, kenőcsként, kivonatként, fürdőként vagy inhalálószerként. Kezdő számára ez nem egyszerű dolog, segítő kézre van szüksége. Ezt a segítő kezet nyújtják a könyv szerzői.
Dr. Oláh Andor: A természet patikája
Dr. Oláh Andor orvos, biblioterapeuta, író és természetgyógyász. Remek ötletekkel fűszerezi a gyógynövények ismeretét és megismerhetjük a szárítási praktikákat is. Táblázatba foglalta azt is, hogy mit mikor lehet szedni, mert az ő elvei szerint (és én egyetértek vele) érdemes gyűjteni is a növényeket.
“Ismerjük meg és gyűjtsük is a gyógynövényeket, ne elégedjünk meg azzal, hogy szaküzletben szerezzük be őket. A növénygyűjtés egyúttal természetjárás, mozgás a szabadban, a jó levegőn, kikapcsolódás, természettel találkozás is. Mindez elsősorban fizikai előnyt kínál, de a lelki egészséget szolgálja.”
Lopes-Szabó Zsuzsa: A bükki füvesember nyomában
Lopes-Szabó Zsuzsa Szabó Gyuri bácsi, a büki füvesember lánya és Gyuri bácsi első tanítványa.
A Magyarországon leggyakrabban használt, legfontosabb 71 gyógynövény gyógyhatásáról, hatóanyagairól és a felhasználásuk módjáról olvashatunk a könyvben, érdekesen és nagyon részletesen.
Bukovinszky Julianna: Ezer jó fű
Ha nem is ezer, de nem kevés jó fű, fa, virág, zöldség és fűszer kívánkozik a házipatikák polcaira a könyvben olvasottak alapján. A szerző évtizedes természetgyógyászati tapasztalatai nyomán tanítja meg olvasóit a veszélytelen, mégis nagyon hatásos öngyógyító módszerek gyakorlati alkalmazására, és a szükséges “orvosságok” elkészítésére.
Forrás: moly.hu